Satser på solbriller av tre

WOODIES: (Foto: Henning Heimlid)

WOODIES: Designerteamet Boe&Sunde fokuserer på det rotnorske når de skal lage solbriller. Inspirasjon henter de blant annet fra norsk natur og historie. (Foto: Henning Heimlid)

Designerduoen Boe&Sunde vil verken bruke plast eller aluminium når de designer solbriller. I stedet lager de «Woodies», solbriller av norske trær.

– Det er viktig å vite at vi ikke selger solbriller, men «Woodies». Dette er to forskjellige ting i våre øyne. Alle kan gå rundt med et par solbriller laget i plast eller metall.

I 2008 kom den unge designerduoen Sigve Bø (18) og Lars Sunde (20) opp med ideen om å designe solbriller laget av trevirke fra kjente naturområder rundt om i Norge. Til sin første kolleksjon ønsket de å bruke trevirke fra Frognerparken, men Oslo kommune satte foten ned for denne planen. Selv om den første kolleksjonen ikke er basert på trevirke fra et kjent norsk landemerke, satser Boe&Sunde på at kommende kolleksjoner skal være laget av tre med en unik bakgrunn.

– Tenk deg en brille laget av osp fra Geiranger eller epletre fra Hardanger. Tre fra norsk naturlandskap vil gi hver enkelt brille en unik identitet, sier designerne til minMote.

Skal du på festival i sommer? Slik blir du festivalfin!

LAGET AV TRE: (Foto: Kåre Tonning)

TRE: Den første solbrillekolleksjonen til Boe&Sunde består av solbrillene «Icebreaker» og «Nøkken» (Foto: Kåre Tonning)

Miljøvennlig

Ifølge designerne selv er tresolbriller noe nytt og innovativt, og de mener at materialet skiller dem fra andre solbrilleprodusenter. Boe&Sunde understreker også at «Woodies» er mer miljøvennlig enn vanlige solbriller.

– Plast- og metallbriller er billig å produsere, og en del av en svært energikrevende industri. Trebriller er derimot noe helt naturlig, og framstilt av Moder Jord gjennom flere tiår med fotosyntese. Tre kommer fra jorden, og skal igjen bli til jord, forteller Sigve Bø og Lars Sunde.

Trenger du tips til hudpleieprodukter? Her finner du hudpleieguide for menn!

SUNDE OG BØ: (Foto: Henning Heimlid) BØ OG SUNDE: De unge designerne har som mål å bli en stor aktør på solbrillemarkedet. (Foto: Ole Eltvik)

Norsk fokus

Den første kolleksjonen er ikke bare laget av norsk tre, den er også sterkt inspirert av norsk historie. Solbrillen «Icebreaker» har fått navnet sitt etter Roald Amundsens sydpolsekspedisjon.

– Amundsens «Fram» ble bygget for å være det sterkeste skipet noensinne og skulle bryte den tykke isen rundt polene. Solbrillen «Icebreaker» vil med sitt unike design alltid være et samtaleemne, og kommer på samme måte som «Fram» til å bryte isen som måtte oppstå i ulike situasjoner, forteller designerne.

Vil ikke kopiere «Moods of Norway»

Lars Sunde og Sigve Bø er begge oppvokst i Stryn, den lille vestlandskommunen som har dyrket fram andre kjente norske merkevarer som «Ricco Vero», «Skogstad», «Moods of Norway» og «Mokaii / Aloha Hemp».

På samme måte som «Moods of Norway» skal «Boe&Sunde» fokusere på det rotnorske, og designerduoen mener det som norsk aktør er viktig å basere seg på norske tradisjoner, kultur og historie.

Men Sunde og Bø understreker at de ikke hermer etter «Moods of Norway».

– Vi ønsker ikke å kopiere “Moods” på noen som helst måte, og vi har en annen markedsstrategi.

Relevante artikler videre:

Lurer du på hva sommerens hotteste solbriller? Se dem her!

Smink deg etter alderen din! Sminketips for unge og gode voksne

Kjøp produktene på nett! De beste nettbutikkene for sminke

Den vanligste sminkefeilen vi gjør! Finn ut hva det er her!

Skrevet av

Cathrine Elnan


Tags: , , ,

Kommentarer

7 kommentarer til “Satser på solbriller av tre”

  1. Skrevet av: Janne
    16/07/2010 13:51

    Jeg spikket en fløyte av Selje i går. Regner med jeg og er en designer da. Snakk om å missbruke en til nå allerede utvannet tittel.

  2. Skrevet av: Marius
    16/07/2010 14:28

    Å finne enda en grunn til å rive ned trær, denne gangen for å lage solbriller, hvordan kan det være miljøvennlig?

    Det virker ikke som disse ungguttene forstår hvordan kapitalismen fungerer. Hvis solbrillene deres blir en suksess, og de skal leve av det, må de utvide produksjonen, og det innebærer å rive langt flere trær.

    Hva er forresten glasset laget av, plastikk?

    Ganske stor selvmotsigelse å prøve å fremme norsk identitet, men å samtidig kalle dem for noe så unorskt som “Woodies”.

    I tillegg er formen på brillen lite nyskapende. Bare en kopi av Aviators og Wayfarer fra Rayban.

  3. Skrevet av: Bjørn Fredrik
    16/07/2010 14:35

    Kjøper gjerne et par slike :-)
    Hvor får en tak i dem?

  4. Skrevet av: torhild
    16/07/2010 15:04

    Diesel hadde solbriller laget i tre for 2 til 3 år siden. Så det er ikke noe nytt akkurat……

  5. Skrevet av: Tante Grønn
    16/07/2010 15:26

    Janteloven lenge leve, altså… Norge er for lite til at vi ikke skal heie hverandre frem. Gir F i om Diesel gjorde det for tre år siden. Listen over hva som ikke har blitt gjort før begynner å bli temmelig liten innenfor de fleste områder, særlig mote. Same shit, new wrapping. Kudos til pjokkene fra Stryn som tør å gå for sin ide: kjør på og masse lykke til!

  6. Skrevet av: Cathrine Elnan
    16/07/2010 16:03

    Du får blant annet kjøpt dem på nettsiden http://www.boeandsunde.no/. Hilsen Cathrine:)

  7. Skrevet av: Fjording
    16/07/2010 17:30

    Synes designerane har eit godt konsept!:)
    Eg vil ikkje påstå at du er ein designer fordi du laga ei seljefløyte! Det ligg nok mykje meir arbeid bak den brillekolleksjonen enn kva det gjer bak den fløyta! Og brillene er meir miljøvennlege enn vanlege solbriller i plastikk. Dessutan er ikkje de akkuratt mangel på tre i sogn og fjordane:)
    Stå på guta!! Kjøper gjerne eit par solbriller!:D