
LITE OG TRANGT: Bristiske butikker merker en enorm pågang etter de klassiske badetrusene for menn. Er dette sommerens bademote? (Foto: VG)
Speedoen selger mer enn på mange år. Er dette sommerens heteste bademote for menn?
I Storbritannia har butikkene merket en svært stor pågang av små badebukser for menn. Varehuset John Lewis har doblet salget i forhold til fjoråret, og den britiske nettbutikken Ciao melder at søket etter Speedo badetruser har økt med 400 prosent de siste månedene, melder The Telegraph. Varehuset Debenhams skal ha merket en økt pågang etter trange badetruser for menn etter at Daniel Craig viste seg i en variant i hans første James Bond-film for over tre år siden.
Den mest solgte badetrusen på varehuset John Lewis er den supertrange Speedoen i modellen «Houston», som ifølge merkets beskrivelse skal ha en «støttende passform», skriver The Telegraph.
Bannlyser badetruse
Avisen mener å ha funnet årsaken en del av årsaken til det økende salget den siste tiden. «Sex And The City» er kjent for sin evne til å skape nye trender verden over, og i den nye filmen er det en scene hvor et australsk fotballag sprader rundt i små og buldende badetruser, til jentenes forlystelse, noe som The Telegraph hevder er nødt til å være en faktor til det økende salget.
I fjor var det et britisk badeland som bannlyste all bruk av trange badebukser fordi de mente at denne bekledningen ikke var passende for et familiested. I Frankrike har flere svømmehaller innført motsatt regel, badebukser større enn den klassiske speedoen er forbudt, av hygieniske årsaker.
Finn bikini til den kroppsfasong! Framhev dine beste sider
- Ikke på moten
Men er egentlig den klassiske Speedoen på moten i år? Moteekspert Silje Pedersen fraråder menn til å løpe på badetruse-shopping med det første.
- Speedo er ikke på moten. Det er ikke nødvendigvis slik at alt blir en trend, selv om mange går til innkjøp av den lille badtrusen. Det handler ikke om å vise frem mest mulig, hverken i svømmehallen eller på stranden. Jeg tviler på at speedoen slår an hos mange norske menn, jeg tror de fleste foretrekker badeshorts. De som kommer unna med det er selvfølgelig utøvere som bruker det i profesjonelle sammenheng. Da er det jo viktig at badetøyet er mest mulig funksjonelt for utøverne, sier Pedersen, som ikke har noen umiddelbare planer om å sjekke ut britiske strender i sommer.
- Jeg kjenner jeg får litt angst av å skulle ligge på en strand der britiske menn dominerer strandmoten i Speedo. Da ser jeg dem heller gjerne i en tøff badeshorts, sier moteeksperten med glimt i øyet.
Relevante artikler videre:
Vil du se bra ut på stranden? Her er sminken du kan bruke
Beskytt huden din i solen! Her er de beste sol-tipsene
Finner du ikke riktig bikini? Se hva som passer din kroppsfasong
Håret skades også av solen! Beskytt håret ditt i sommer
Lagt inn av Mari kl. 12-06-2010 10:59 49 kommentarer
Tags: badebukse, Badetøy, Menn, Speedo
Mest leste saker minmote.no
Klissete våte badeshorts er bare SÅ UTE! Ta en tur til strendenes hjemland Brasil. Der er det laaaangt mellom badeshortsene. det er kun speedos som gjelder.
speedo er jo rå stygt, uff og nei..
jeg er en jente.
Gutter og men!
vil dere få noe så GLEM speedoen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
har vært på leiting etter en speedo for 3. sesong nå. ingen butikker på jessheim som har sånt.
Synes det er kult jeg
Hvis man tar en tur på Islands brygge (Havnebassenget i København) vil man se mange trendy Københavnere sprade rundt i speedos. Det har vel egentlig vært sånn noen år nå, samtidig med at trusene ble populært til menn igjen!
Så bra! Ikke noe er styggere en de svære, ekle badeshortsene! Speedo ftw!
Hurra, mer spennende for oss damer på stranda, får litt å se på så sant det dreier seg om menn (under 50 år for min del) med en ok kropp (slank, ikke mager)
Blir nok en del muntre kommentarer oss damer i mellom
Speedo er bedre og mer praktisk enn shorts, men det beste er naturligvis ingenting i det hele tatt. Badetøy er SÅ 00-tallet!
Grøss…
Bring it up:-)
Og da sluttet jeg å dra på stranda i Norge…
Speedo er superkvalmt!!
Skal jeg liksom begynne og gå med speedo nå, fordi noen sier det er trendy? Det er det mest uaktuelle i historien over uaktuelle ting.
Til dere som synes Speedo er kvalmt; hva er så lystelig med badeshortser fulle av bakterier etter flere dagers rompesvette og godt inngrodde pisserester som løser seg opp i bassengene og gjør disse fulle av germs? Eller disse ufyselige grisene som t.o.m. har boxershorts under badeshortsen. Skikkelig lækkert…
Tro meg: speedoen kommer tilbake. Kanskje i år, kanskje om 10 år. Da kommer alle moteeksperter til å skrike over seg om hvor stilig det er, og resten av befolkningen (aka “saueflokken”) kommer til å være enig (med unntak av noen utskudd som tror de har lov til å ha egne meninger).
Et eksempel: Hvor mange jenter var det som syntes platåsko var det tøffeste i hele verden i 98/99, og hvor mange er det som synes det samme nå? Skoene fra den gang ser helt dønn like ut i dag, så hva har skjedd?
Ikke forstår jeg hva som er så forferdelig med speedoen heller. Man trenger ikke like den, men å karakterisere det som “ekkelt” går over min forstand. Det er bare jåleri. Da er det vel så ille med alle jentene som sprader rundt i altfor trange bukser og tror de er mye slankere enn de er, mens magen (som ikke nødvendigvis er spesielt stor, den er bare større enn buksen) velter ut på alle kanter. Jeg vil ikke kalle det ekkelt, men det er noe fryktelig feil et sted (antakelig mangel på selvtillit). Og la meg gjenta, for sikkerthets skyld: jeg synes det er buksene som er for små, ikke magene som er for store!
Speedo æ stygt og kjem støtt te væra stygt! FYSJ
Speedo er suverent best til trening. Shorts er som å svømme med drivanker. Ikke alle som bruker Speedo for å ta seg ut i bassenget, men fordi det er mest hensiktsmessig.
@Palle:
Noen automatikk at de som aldri vasker badeshortsen sin vil vaske speedoen sin? Og i motsetning til en badeshorts som er luftig, så vil en trang speedo gjøre vekstvilkårene for bakterier enda større. Og regner med de fleste oppegående menn vasker og bytter på shortsene i løpet av en somme!??
Speedo er IKKE sexy!! Gå da heller for en badebukse og gå heller opp en str enn å ål deg inn i 2 str for små…
Badeshortser er best, litt må da få overlates til fantasien og ikke føre til at en setter lunsjen i halsen.
Dere er helt bak mål, sitter for tiden på Ipanema i Rio, og hvis du går på stranden her nede uten speedo så føler du deg helt utenfor. Her går alle i Speedo. Store mage, feite mannfolk, veltrente kropper, normale utrente, alle det samme.
Kan sitte på kafe midt i byen og en type kommer inn og bestiller en øl i bare speedo.
Her er det ikke spørsmål om mote, det er berre slik det er. Etter OL i 2014 så vil dette bli mote igjen.
Anders, jeg har ikke sett platåsko siden tidlig på 2000-tallet. Det er nok ikke spesielt mange som liker platåsko spesielt god.
Speedo er kun for menn som er veltrente , unge og lekre:-)) Uansett burde menn gå med mer dekkende ting når de nærmer seg slutten av 30-årene. Da er det svært få av de som er fine å se på.
Skrevet av en kvinne, selvfølgelig. Norske kvinner skal kontrollere alt. Hvis de synes badeshorts er så fantastisk, burde de bruke dem selv.
Enig i alt “Anne” sa! skal menn gå i speedo, bør de være unge og veltrente…. det verste jeg ser er lubne 50 åringer med en mikroskopisk speedo!! fysj
tror det er alt for mange som ikke vet forskjellen på SPEEDO og de brasilianske badebuksene her….. speedo er IKKE bra, men brasilianske badebukser, eller “tsungaer” som de kalles er BRA. og det er det de bruker i brasil. jeg har flere sånne, og digger de
og de fleste jentene som har vært i rio liker å se oss gutta i disse på stranden… men jeg vil nok ikke gå med de hvis jeg en gang i fremtiden skulle merke at min veltrente kropp begynner å forfalle(mot formodning) og ikke fortjener plass forrest i utstillingsvinuet lenger
og til anne og maiken; det finnes da alt for mange lubne gamle kjerringer som sprader rundt i bikinier som forsvinner inn i valkene også… skal ikke stå på det, liksom…
Hvis man ikke synes speedo er så lekkert å se på, trenger man ikke å glane så innmari mye heller.
Er man ikke på stranden også for å få litt sol på kroppen, eller handler alt bare om å vise seg fram? Deilig med brune legger og overkropp, men kritthvit fra knea og opp til livet (eller evt. litt lavere, hvis man anser det er delikat at badeshortsen sitter halvt nede på rumpa, noe som tidligere mest var forknippet med hilllbillies av det værste slaget), eller… ?
For de som vurdere å handle seg en kvalitets speedo, så er dette plassen:
http://www.maab.de/websale7/?shopid=maab
Veldig mange stilige badebukser her.
speedoen tilbake?? Den har vært der hele tiden den! Hilsen reiseglad dame
Så hva skal jeg handle da? Hva skal jeg sprade rundt i i sommer?
Tom: Dere får tåle at kvinner har meninger om menns kropper. Dere menn er selv så raske til å dømme kvinner. Selv om jeg traff en øm tå, behøver du ikke å være så grinete. Eller er det hormonene dine som er i ulage?:-))
Synes menn burde stå fritt til å velge mellom badeshorts og badebukse uansett hva som er på moten. Det må da være mye lettere å bade i en tettsittende badebukse i badestoff fremfor en blafrende shorts.
Og det er uansett alder og fasong. Folk må få velge det selv.
[...] This post was mentioned on Twitter by Marthe Eidahl, Eva. Eva said: F.Y.I: Speedoen gjør comeback! http://minmote.no/index.php/2010/06/speedoen-gj%C3%B8r-comeback/ (Og btw: I told you so!) [...]
Anne, da burde bare kvinner med bra rumpe og og flat mage fly rundt i bikini? i og med at det ser så jævlig ut med smålubne menn i speedo..folk må få velge selv…men for all del blubber i speedo,,enig der..det samme gjelder feite kvinner i bikini :S
Anne:
Og bikini bør være forbeholdt slanke velformete kvinner under 40, som ikke har solskadet hud. Ja takk.
Badeshorts er et puritansk, upraktisk og uhygenisk plagg. En ordentlig og passe Speedo er komfortabel og et pent plagg. Jeg har brukt Speedo/badebukse i mer enn 40 år, dog til mine barns milde protester, og kan trygt anbefale plagget!
Badeshorts er etter min mening et utslag av islamsk puritanisme, på samme måte som de muslimske kvinnene ikke får/tør gå i bikini har ikke muslimske gutter/menn fått gå i vanlig badebukse, som jo en Speedo er. Så, alle menn, stå opp mot bermudashorts tyraniet, og ikle deg en Speedo du også
) Kropp er pent og naturlig!
PS var i et badeland i Frankrike i fjor sommer med familen, der ble sønnen min på 16 ikledd den sedvanlige bermudabadeshortsen kastet ut med beskjed om å ikke komme tilbake før shorten var byttet ut med badebukse. Franskmennene har forstått dette med å ivareta egen kultur og tradisjoner.
jada, kroppen er pen og naturlig, men går det ikke ann å kle seg etter alder? Etter min mening er speedo for de som “ser akseptable ut” i speedo. Forstå meg rett, liker du å gå i speedo trass alder, kroppsfysikk og uten å tenke et sekund på hvordan andre synes du fremstår, kjør på! I tillegg skal jeg langt i fra nekte på at det og finnes kvinner som kunne ha valgt en annen bikini, men det får igjen være deres sak…poenget mitt var å få frem meningen min om MENN I SPEEDO, ikke angripe den mannlige kroppen…
slarti: I rest my case…..Haha!!
haha, speedo er vel dem som har lyst til å vise utstyret sitt til alle på stranden.. :p verste synet er feite menn i speedo.. grøss
palle: er noe som heter vaskemaskin. jeg vet ikke hva dere mannfolk gjlr, men jeg vasker badetøyet hver gang jeg har vært på stranden
Er problemet at speedoen i seg selv er stygg, eller at mannfolka ikke har like mye press på seg som kvinner til å ta vare på kroppen sin og dermed blir det ekkelt å se på menn flest i speedo?
Speedo og bikini er ca like avslørende, så hvorfor skal den ene delen være hot og den andre not?
Å se på en fin mannekropp burde være like aktuelt som å se på en fin damekropp
Gutter har (heldigvis) litt mer å skjule under badetøyet enn det vi jenter har. Speedoen dekker rett og slett ikke tilstrekkelig med hud. Badeshorts er kjempesexy på menn, nettop fordi den levner litt til fantasien. Hvis du vil at mannen din skal vise mesteparten av rumpa til Gud og hver mann når han skal bade og sole seg så foreslår jeg at du bygger privat badebasseng hjemme i hagen. Jeg vil ikke se rumpa hans, og det vil ikke naboungene heller.
Frans: Å sammenligne badeshorts med undertrykking av kvinner i Iran og andre ekstrem-muslimske land er noe et voksent menneske skal være for god til.
Jeg har brukt badeshorts. Og må innrømme at de litt irriterende å bade i. Men det går.
Dere som sier at menn tar seg dårlig ut i små badebukser skjønner jo ingen ting. Det som er teit er store badeshorts. Hva skal man med det i vannet? Det er DUMT og det ser DUMT ut.
Hvorfor skal ikke damene bruke badeshorts da? -Fordi det ville se latterlig ut! Jeg bruker speedo og de som ikke synes det ser bra ut bør helst prate mindre og tenke mer.
Ingrid:
Frans har faktisk et poeng. Mange gutter kan nok føle seg presset til å bruke badeshorts selv om de foretrekker noe annet. Så vidt jeg så nevnte han ikke Iran eller andre ekstreme land. Muslimske jenter i Norge blir presset til å bære plagg de ikke ønsker, så Frans sin sammenligning er helt korrekt.
Gratulerer alle som fant ut at du kan velge selv hva du kan gå med, og velge selv hva du vil at det skal gjøre med deg hva du evt. mener. Selv digger jeg speedo, og trener mye og er ung og ser ålrait ut – uten at jeg er noen superslim type.
Dama mi som er i midten av 20 årene også digger speedo. Mange tar avstand til dette plagget, og etter en lang prat med min kompisgjeng – viser det seg at de bare ikke TØR å gå med speedo- selv om de vil, for de er redd for hva andre måtte mene…
Uansett: sjekk ut http://www.aussiebum.com – der kan man få noe for enhver smak…
Brukte speedo helt til en liten unge lurte på hvorfor jeg badet i underbuksen.
Gleder meg til speedo blir mer akseptert så jeg kan droppe “langbuksen” igjen.
Drivanker er en fin betegnelse på “badelangbukser”.