- Smykker er en luksusvare

SMYKKEKUNSTNER:

SMYKKEKUNSTNER: Bjørg Nordli-Mathisen designer spesielle smykker. I den nye kolleksjonen som er inspirert av Darwin, er det blant annet fokus på hodeskaller, biller og store steiner. (Foto: Vidar Nordli-Mathisen, Silje Pedersen)

Bjørg Jewellery er kjent for sine personlige smykker. Nå har smykkekunstneren lansert en limited-kolleksjon  inspirert av Darwin.

minMote møter den kreative smykkedesigneren Bjørg Nordli-Mathisen (43) på Jar, der smykkekunstneren har eget showroom og workstudio. I det lyse studioet er hyllene fylt til randen av spennende smykker. Her blir ideer, skisser og tanker overført til unike smykker, inspirert av det rå, skumle og vakre i naturen.

Internasjonal suksess

Bjørg Jewellery er kjent over store deler av verden og merket er spesielt populært i land som Tyskland, Storbritannia og Danmark. Og selv om smykkene nå også gjør stor suksess på hjemmebane, var det helt naturlig for Nordli-Mathisen å satse utenfor Norge først.

- Det hele startet i 2003, da jeg bodde i India. Jeg hadde laget ca 100 «one of a kind» smykker og forsto plutselig at jeg måtte selge også dersom jeg skulle fortsette. Det stedet hvor jeg syntes de passet var i London, så jeg pakket kofferten og dro avsted. Utrolig nok fikk jeg solgt smykkene direkte inn på Harvey Nichols og Liberty. Det var en enorm opptur, og det ble et vendepunkt for meg. Jeg har selv bodd i utlandet i mange år, så det føltes helt naturlig å skulle starte ute først. Jeg tror mange skremmes av å reise ut, men det er når du tør å ta det steget at du ser om produktene dine slår an hos de riktige menneskene, sier Bjørg Nordli-Mathisen til minMote.

Silje elsker store smykker. Se noen av hennes favoritter her!

KJENT DESIGN:

UNISEX: Bjørg Jewelry er kjent for sin unike design som fyrstikken og det anatomiske hjertet. Mange av smykkene passer både for jenter og gutter. (Foto: Vidar Nordli-Mathisen)

Inspirert av Darwin

Bjørg Jewellery er blitt synonymt med spesielle, rå og organiske smykker.  Det anatomiske hjertet, fyrstikken og de personlige budskapene, er bare noe av det smykkemerket er mest kjent for. Den nyeste kolleksjonen består av to deler. Den ene delen er den vanlige kolleksjonen, mens den andre består av en unik linje der det kun finnes ett eksemplar av hvert smykke. Felles for de to kolleksjonene er at de er inspirert av Charles Darwin og artenes opprinnelse.

- Dyr og insekter som biller og slanger, dødningskaller og uslepne diamanter, preger kjeder, ringer og armbånd i den nye kolleksjonen.Vi har også lansert en mer eksklusiv linje juveler som kommer i begrenset opplag og «one of a kind». Det er blant annet store smykker i edelsten, diamanter i eventyrlige farger lesset med antikkslepne diamanter, sier Bjørg Nordli-Mathisen til minMote.

Men de eksklusive smykkene i limited-kolleksjonen er ikke rimelige. For mens smykkene i de vanlige kolleksjonene koster fra 500 kroner og oppover, kan de unike koste opptil 25.000 kroner. Alt etter størrelsen på steinene og materialene som er brukt til smykkene.

Kroppssmykker er fortsatt hot. Sjekk det ut her!

STORE SMYKKER:

STORE SMYKKER: Bjørg Nordlie-Mathisen foretrekker selv store smykker. Kjedene i kunzite-stein er fra den eksklusive delen av kolleksjonen og er «one of a kind». (Foto: Silje Pedersen)

 Ikke bare for damene

Mange av smykkene i kolleksjonene er unisex og brukes både av jenter og gutter. Ravnringen, det anatomiske hjertet og fyrstikken er blant smykkene som brukes av begge kjønn.

- Herresmykkene er en kjempesuksess i Tyskland. Men her hjemme er det kanskje ikke så mange gutter som tør å gå med for eksempel ravneringene. De som velger denne typer smykker liker å skille seg ut, de har en helt egen stil, sier
Bjørg Nordhli-Mathisen til minMote.

Luksusvare

Den etablerte smykkedesigneren mener vi ikke har samme tradisjon på smykker i Norge som i andre land i verden.

- Vi har ikke den samme tradisjonen på smykker her hjemme som i utlandet. Her hjemme er smykker på mange måter en luksusvare som vi unner oss ved store begivenheter som bryllup og andre merkedager, mens i utlandet er det en mye større del av kulturen og hverdagen. I tillegg har vi ofte sett at smykker som slår an i utlandet, ofte blir veldig populære i Norge året etter.

Nordli-Mathisen blander gjerne selv ulike metaller og steiner. Hun mener smykkene har en unik mening for menneskene som bærer smykkene.

- Smykker er en veldig personlig ting og er ofte knyttet til spesielle og minneverdige dager i livet. Jeg skaper helst smykker uten å tenke på hva som er rett og galt. Mange smykker har stor affeksjonverdi for den som bærer det og slik blir hvert smykke en liten historiebærer. Jeg syns derfor ikke man skal være redd for å kombinere ulike metaller og utrykk, gammelt eller nytt! Det gir kun stil og personlighet!

Ukens trendsetter satser på tøft tilbehør. Les saken!

PERSONLIGE BUDSKAP:

PERSONLIGE BUDSKAP: Mange av smykkene til Bjørg kommer med personlige budskaper, lyrikk og sitater. (Foto: Silje Pedersen)

Relevante saker videre:

Store smykker er hot i sommer. Slik bruker du den tøffe trenden!

Bytt ut skjørtet med en shorts i sommer. Her er 12 flotte modeller!

Skrevet av

Silje


Tags: , , ,

Kommentarer

23 kommentarer til “- Smykker er en luksusvare”

  1. Skrevet av: L for Linda
    13/06/2010 12:05

    Jeg elsker smykkene hennes! De er helt rå!

    http://pillowy.blogspot.com/

  2. Skrevet av: Camilla
    13/06/2010 13:27

    Kan smykkene hennes kjøpes i Norge? Bestiller man fra hjemmesiden hennes, blir vel smykkene sendt fra Tyskland, føles litt bortkasta når hun faktisk holder til i Norge.

  3. Skrevet av: Linus
    13/06/2010 15:16

    De har smykkene hennes på Norway Designs i Oslo, i kjelleren.

  4. Skrevet av: Anne
    13/06/2010 15:42

    Elsker bjørg smykkene! Jeg tror du kan kjøpe de i oslo og jeg vet at du får kjøpt de i Tønsberg i et begrenset antall. var å så på den Jeg har bestilt fra web shop’en:-)

  5. Skrevet av: latterlig
    13/06/2010 15:57

    Smykker er luksusvare? Latterlig overskrift, noe vg bør la være å skrive. Dette er heller ikke en artikkel, men en renspikket annonse. Trodde ikke vg skulle blande artikler og annonser. LATTERLIG!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. Skrevet av: Kirsten
    13/06/2010 16:02

    Kanon tøffe smykker! Noen som vet om de selges i noen butikk i Oslo?

  7. Skrevet av: bibbi
    13/06/2010 16:51

    Disse likte jeg ikke i det hele tatt. Men siden overskriften er at smykker er luksusvarer, regner jeg med at de er dyre! Står uansett ikke på min ønskeliste.

  8. Skrevet av: Ståle O.
    13/06/2010 18:46

    “Smykker er en luksusvare” – Oj for en dyp innsikt, virkelig en nyhet.

  9. Skrevet av: Birgitte
    13/06/2010 19:53

    Fantastiske smykker og nydelig hjemmeside!!! Endelig noe fra motefronten i Norge som man ikke skammer seg over…

    Vil ha hjertet <3 !

  10. Skrevet av: Marit
    13/06/2010 20:14

    Til bibbi: vet at de har smykkene på Henrik Vibskov butikken ved Posthallen! Har selv handlet der;)

  11. Skrevet av: gabriella
    13/06/2010 21:00

    fantastisk! skulle ønske det var min mor som lagde slike smykker!
    så de på kabuki i paris… skulle ikke tro hun var norsk!

  12. Skrevet av: stine
    13/06/2010 21:41

    jeg elsker smykkene til bjørg!! :D

  13. Skrevet av: Angalena
    13/06/2010 22:36

    ¨”smykker er luksusvare” Jaja rar overskrift, luksusvare lizm, er det noe nytt? MIN MOTE dere var flinkere til å skrive artikler o.l. før, men nå stuper dere ned!

  14. Skrevet av: anonym
    13/06/2010 23:34

    Til bibbi: er du helt rar eller hva er poenget i å skrive en komentar til noe du ikke liker du har tydligvis fritids og du høres ikke veldig hyggelig ut.

    Og til alle dere andre som skriver komentarer som bibbi så sier jeg bare DERE HAR FRITIDS

    Jeg synes at smykkene er kjempefine jeg har flere av de selv :D

  15. Skrevet av: Veskebloggeren
    14/06/2010 01:45

    Hodeskallene og billene var kjemperåe! Hyggelig å høre at norsk smykkedesign er såpass etterspurt i mitt hjemland Tyskland:)

  16. Skrevet av: Camilla
    14/06/2010 08:43

    Bjørg´s smykkekolleksjon kan kjøpes på Milla Boutique på House of Oslo i Vika, Oslo. Og i nettbutikken deres. http://www.millaboutique.no. Happy shopping!

  17. 14/06/2010 08:49

    [...] Comment! – Smykker er en luksusvare minmote.no. [...]

  18. Skrevet av: Heidi
    14/06/2010 09:05

    Bjørg smykker er både utrolig vakre og veldig spesielle, selv har jeg kanin-ringen fra denne kolleksjonen og elsker den :)
    Bjørg har egne hjemmesider, og smykkene kan kjøpes på: http://shop.bjorgjewellery.com/Default.aspx?tabid=129&List=0

  19. Skrevet av: Tine
    14/06/2010 13:35

    til anonym: heeeelt enig med deg, jeg eeeeelsker smykkene!!!!

    BIBBI HAR HEEELT SERRRR FRITIDSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  20. Skrevet av: Tonje
    22/06/2010 11:48

    Så flott intervju, det er litt stas å få lese litt ordentelig om Bjørg man hører jo så mye forskjellig, det er ingen tvil om at denne dama har et unikt talent. Kan man kjøpe smykkene på nett??
    T

  21. Skrevet av: silje
    22/06/2010 12:37

    Hei Tonje, Du får blant annet tak i Bjørg sine smykker i webshoppen , der finner du også en liste over forhandlere og butikker. Hilsen Silje

  22. Skrevet av: Benedikte
    22/06/2010 22:06

    Hos Gullsmed Gaudernack på Sandvika Storsenter har de Bjørg! Superfine smykker, ønsker meg flere!

  23. Skrevet av: M
    21/07/2010 21:29

    Den butikken jeg opplever har meget stort utvalg av Bjørg-smykkene er Carpe Dien i Skovveien i Oslo. De skaffer også de tingene de ikke har tatt inn. Jeg bestilte et smykke der og det tok 4 dager så var det mitt! Super service :)