
TRE FAVORITTER I HØST: Hals, markerte skuldre og paljetter/metallisk. Burberry, Louis Vuitton og Balmain. (Foto: AP/EPA, Scanpix)
Det var uendelig mange flotte stiler å se på catwalken for høsten 2009. Markerte skuldre, paljetter og fløyelsplagg er bare noen av trendene som er hot i høst. La deg inspirere av looks fra catwalken uten å tømme lommeboken eller bli en trendslave. Selv har jeg mange tanker og ideer om hvordan jeg skal bruke det jeg allerede har og selvfølgelig hva jeg skal investere i av nye plagg denne sesongen. Spesielt så jeg tre trender som er superanvendelige og som kan styles på utallige måter. Her er tre av mine høstfavoritter:
Markerte skuldre
Er en trend jeg falt for da jeg fikk tak i en nydelig vintage fløyelsjakke ifjor. Denne sesongen kommer trenden for full kraft med bluser, blazere og kjoler med markerte skuldre. Har du allerede en fin topp, er det mulig å sy inn skulderputer. Er du ikke fingernem, kommer de fleste rimelige kjedene med et bredt utvalg i høst. De fineste variantene synes jeg ofte er vintage eller secondhand. Har du allerede gått runden med 80-tallet, har du kanskje dårlige minner om denne trenden. Men husk at markerte skuldre ikke bare behøver å bety skulderputer, men fokus på skuldrene i form av detaljer som for eksempel smykker. Setter du fokus på skuldrene, er det lekkert med smale underdeler som skinny jeans, blyantskjørt eller et belte i livet for en riktig proporsjon.
I topp fra Zara under New York Fashion Week.
Hals
På catwalken var denne trenden elegant utført. Erstatt halsen med skjerfet og sats på puddertoner, grått eller sort i høst. Jeg ble såpass overbevist at jeg har kjøpt meg tre forskjellige varianter av halsen som skal brukes til kjoler, skinnjakken og tykke kardigans. Tenk lag-på-lag for en kul stil. Kjærlighet ved første blikk? I think so.
Paljetter og metallisk stoffer
Min første paljett topp kjøpte jeg vintage i USA for mange år siden, og den ble raskt et av favorittplaggene mine. Siden det, har jeg skaffet meg flere topper og kjoler på reise eller på ebay, alle vintage eller secondhand. Denne trenden er den perfekte partytrenden. Det trengs ikke så mye mer enn en topp eller en kjole for å stjele oppmerksomheten i paljetter eller metalliske stoffer. Ikke fall for fristelsen til å bruke mer enn ett paljettplagg om gangen og hold tilbehøret enkelt. Husk at paljettplagget er et smykke i seg selv.
Tags: 80-tallet, Høsten 2009, Mote, Styling, Trender
Kan ikke bare folk snart innse at det å gå med markerte skuldre får deg til å se ut som en fashion victim fremfor moteriktig i 99% av tilfellene? Det er bare vanillascented, elenita og lifebyida som kan gå med det her i Norge, resten jeg har sett ser ut som forferdelige Victoria Beckham wannabees.
… Og blir aldri folk lei av Balmain?
Ikke enig. Jeg synes jakker, topper o.l. med markerte skuldre er stilfullt, classy og sexy. En må bare kombinere det med andre riktige plagg. Som Silje sier, det kan bli utrolig kult med skinny/slim-fit jeans eller smale skjørt. Jeg synes videre at den fløyelsjakken Silje hadde på seg i den siste utgaven av minmote-tv er helt rå! Den svarte med markerte skuldre og strass/paljetter. Ingen som har maken! Utrolig kult.
Jeg forstår ikke dette med at skulderputer og liknende er “in” igjen. Har sett noen nylige bilder av både V.Beckham, Beoncey og Rihanna i noen merkelige kreasjoner. Det ser mer ut som om de er skapninger fra rommet, enn trendy fashionistas….
Men smaken er som baken
, jeg klarer bare ikke se det for meg i hverdagssammnheng på en vanlig jente…
HVOR ER HØSTENS MOTE FOR OSS MANNFOLKA
… Men de fleste vet jo at det som vises på catwalken sjeldent blir veldig populært blandt “vanlige” folk.
Hei Viz, Her finner du noen anbefalinger for gutta denne høsten. . Hilsen Silje