
BASEPRODUKTER: Få sminken din til å holde lenger med et bedre resultat, ved å bruke de riktige baseproduktene som underlag. (Foto: Bulls)
Mange sliter med at leppestiften sitter dårlig eller at øyenskyggen legger seg i striper utover dagen. Heldigvis finnes det gode hjelpere som gir bedre holdbarhet og bedre resultater når du sminker deg. Her er en guide til baseproduktene som kan redde sminken din.
Mange er ikke klar over det, men det finnes baseprodukter for de fleste sminkeprodukter. Og det kommer baser med mange forskjellige virkninger, enten du trenger å matte ned, jevne ut, eller ønsker bedre holdbarhet. Her er en oversikt over de forskjellige basene på markedet, mest sannsynlig vil du ha nytte av flere av dem.
Foundationbase
Det kommer mange forskjellige baseprodukter som skal brukes før du legger foundation.De fleste basene skal jevne ut huden og gi en glatt overflate, i tillegg til å gjøre at foundation sitter bedre og holder lengre. Om du har fet hud som lett blir blank, er en base som matter ned huden god å ha. For dem som lett blir røde i ansiktet, eller har røde partier de ønsker å tone ned, finnes det grønne foundationbaser som nøytraliserer det røde.
Les vår foundation-guide her! Smink deg til perfekt hud

FOUNDATIONBASE: Yves Saint Laurent Matt Touch er en oljefri base som matter ned huden. Lancôme La Base er en base som jevner ut huden og gir et mer holdbart resultat. Clinique Redness Solutions demper røde områder og jevner ut huden.
Øyenskyggebase
Mange sliter med å få øyenskyggen til å sitte godt. Enten striper den seg, falmer raskt eller er av dårlig kvalitet. Her er en øyenskyggebase løsningen. Basen legges i et tynt lag over øyelokket før øyenskyggen, og vil gjøre at øyenskyggen holder hele dagen, og at fargene kommer bedre fram. Den gjør også at øyenskyggen blir lettere å legge og får et jevnere resultat. Dette er et må-ha produkt for dem som sliter med at øyenskyggen legger seg i striper.
Bruk øyenskyggebasen under festmakeup! Slik sminker du sotede øyne

ØYENSKYGGEBASE: Artdeco Eyeshado Base, Estée Lauder Double Wear Eyeshadow Base og I.D Minerals Prime TIme Eyelid Primer.
Mascarabase
Mascarabasen kan ha flere funksjoner. Det finnes mascarabaser som pleier vippene, som skal gi mer volum eller lengde, som gjør at mascaraen sitter bedre, og det finnes mascarabaser som skal gjøre at vippene vokser raskere. Ofte er en mascarabase en kombinasjon av flere av disse tingene. Det finnes også todelte mascaraer, hvor det er mascarabase i den ene enden og mascara i den andre. Mascarabasen ser ut som en hvit mascara, og legges på vippene før du legger selve mascaraen. Et supert produkt for deg som ønsker å pleie vippene, og for deg som ønsker å få maksimalt ut av øyenvippene dine når du sminker deg.
Finner du ikke riktig mascara? Få hjelp av vår store mascara-guide!

MASCARABASE: L'Oréal Double Extension Carbon Black har en forlengende base i den ene enden og mascara i den andre. Shiseido Mascara Base gir volum og bøy til vippene. Lancôme Ôscillation Powerbooster Mascara Base er en vibrerende mascarabase som skal maksimere effekten av mascaraen din, i tillegg til å stykre og stimulerer veksten av vippene.
Leppebase
Leppestift er det produktet som forsvinner raskest. Det er også et veldig avslørende produkt om du har tørr eller ujevne lepper. En leppebase vil gjøre at leppestiften holder lengre, og i tillegg vil den jevne ut huden på leppene dine slik at de ser jevnere ut. Det finnes også leppebaser som skal gi mer volum til leppene.
Røde lepper er hot denne høsten! Finn riktig farge og bruk leppestiften riktig

LEPPEBASE: Guerlain Kiss Kiss Liplift er en base som mykgjør, jevner ut og gir ekstra volum til leppene. MAC Prep + Prime er en fuktgivende base som forbedrer resultatet av leppestiften. E.L.F Lip Primer & Plumper har base på den ene siden, og en volumgivende stift på den andre siden.
Neglelakkbase
En neglelakkbase er et nyttig produkt for dem som liker sterke farger på neglene. Basen vil beskytte neglene for misfarging fra neglelakken og legge et grunnlag som gjør at neglelakken sitter bedre. I tillegg har basene gjerne en utfyllende effekt på ujevnheter og riller i neglene, og vil gjøre overflaten glattere.
Kjøpe ny neglelakk? Her er høsten negletrender

NEGLEBASE: Artdeco Perfect Nail Base dekker lett og øker varigheten til neglelakken. Dior Diorlisse Ridge Filler er en hurtigtørkende base som fyller ut riller og ujevnheter. Mavala Ridge filler jevner ut neglens overflate og får neglelakken til å sitte lenger.
Relevante artikler videre:
Smink deg etter alderen din! Sminketips for unge og gode voksne
Skal du kjøpe ny sminke? Her er de fem produktene du må ha i høst
Her er den kuleste festsminken! Høstens kuleste partylook
Vil du ha drømmehåret? Slik får du høstens heteste hår!
Tags: Base, Makeup, Produkttips, Skjønnhet, skjønnhetsprodukter, Sminke
Hei!
takk for fin artikkel!
Skal man bruke fuktighetskrem over foundationbasene? Tenker da spesielt på de fra clinique.
Hei Katrine! Basen skal legges etter fuktighetskrem. Hilsen Mari
Hei! Er det noe som kan gjøres for at eyelineren skal sitte bedre? Sliter med at lineren “flyter” ut og smitter av både her og der. Har prøvd både blyant og flytende!
Hei! ville bare komme med enda et tips som får sminken til å stitte som støpt hele dagen/kvelden. Model Co har laget et produkt som man sprayer i ansiktet etter man har påført sminken. Tror den heter Airbrush spray. Verdt å teste!=D
Super artikkel!
Men finnes det noe man kan gjøre for at eyelineren skal holde lenger, eller at den ikke “sklir” ut og legger seg i mørke skygger under øyet?
Hei Lise og Emilie. Bruk en smal pensel og legg litt sort øyenskygge over kajalen. Det vil feste den og hindre at den smitter av. Hilsen Mari
Så fint å få litt tips på hvordan å få sminken til å sitte hele dagen:) Har litt problemer med å få øyenskyggen til å sitte, den striper.. Men lurer på en ting: Skal øyeskyggebasen legges i tillegg til foundation på øyelokket, eller dropper man denne da?
Hvorfor kaller dere det for ‘base’? Det heter jo primer.
Du glemte den aller beste.
Urban Decay Primer Potion (udpp) for øyne. Uovervinnelig!
Når det gjelder ansiktet er det mange som mener Smashbox har den beste basen. Jeg holder meg unna da jeg bruker mineralsminke og poenget med renere foundation forsvinner hvis man smører silikoner i ansiktet først (det er det de fleste inneholder) – da kan man like gjerne bruke L’oreal og HM produkter.
Marianne: Du kan fint droppe foundation på øyelokket når du bruker base.
Blabla: Primer er det engelske ordet for base, og siden vi bor i Norge, foretrekker jeg å bruke de norske ordene på produkter.
Ingalill: Har ikke prøvd Urban Decay sin selv, men den sies å være veldig bra. Jeg prøver for det meste å anbefale produkter som er tilgjengelige i Norge.
Hilsen Mari
Fullstendig enig med Ingalill. Urban Decay Primer Potion er et ufravikelig tilskudd i sminkepungen min og jeg kunne virkelig ønske den var tilgjengelig i Norge slik at man slapp å importere. På en annen side er det ikke sikkert man ville spart så mange kroner på det etter avgiftene var på plass.
Jeg lurer på hvem er jenta til venstre? Må jo være noe av det flotteste jeg har sett =)
Hei Mari!
Funker Clinique Redness Solution? Jeg har lett for å bli rød i ansiktet når jeg trener, og når det er kaldt ute, hjelper den da også? Takk for svar!
Jeg har testet clinique redness solution og synes ikke den funker i det hele tatt… Eneste som skjer er at jeg blir “fet” i ansiktet, den trekker liksom ikke inn, og da ser sminken helt grusom ut etter at jeg har påført pudder… Blir ikke noe mindre rød heller…Jeg har både rødhet og sprengte blodårer og kunne tenke meg et godt råd for dette…Er virkelig et problem…
Hei!
Noen andre som har prøvd Cliniques Redness Soliution?
Hei.
Hvor får jeg kjøpt Mavala Ridge filler?
Art deco´s eye shadow base er helt fenomenal! Bruker den selv uten øyenskygge, da den hindrer svette på øyelokket, og senere svie og rennende mascara!! Eneste make up produktet jeg har brukt kontinuerlig i 5 år!
Mye flott her, men savner litt at dere ikke oppgir pris på produktene. Vet jo at mange mener at man må finne seg i å betale litt for god kvalitet, men jeg – og helt sikkert flere med meg – har dessverre ikke råd til å betale masse for sminke, uansett hvor utmerket kvaliteten er, og hvor drøyt produktet skal være. Det hjelper liksom ikke så mye om det varer lenge, når det fortsatt innebærer en stor sum når boksen er tom og må byttes ut…
Mitt lille tips – bruker Lumene Eyeshadow Primer når jeg en sjelden gang bruker øyeskygge, og synes den er helt topp. Er jevnt over veldig fornøyd med produkter fra Lumene, selv om utvalget ikke er blant det største (men så bruker jeg lite sminke til vanlig, og de fargene og produktene som finnes passer meg godt siden jeg er av den nordisk lyse typen).
Hei
Har du noen tips for å skule ringene under øynene? =/
Jeg bruker Artdeco Eyeshadow Base, den er kjempebra! Sier som Line litt lengre opp, jeg bruker den også uten øyeskygge, ikke alltid, men av og til! Så den anbefales virkelig!
Hei. Har prøvd flere baser, men den som fungerer best er 10 second awake fra kanebo. Den er litt dyr, 550 kr. Men varer iallefall i et år. Det en må huske på er at etter at en har smurt den på, må en vente i 20 min før en legger på foundation
Her er mine tips, spray ansiktet lett med hårspray, da holder alt seg på plass lenge
har prøvd di fleste base-produktene uten og blitt særlig fornøyd med resultatet, bortkasta penger. Under øyenskygge kan man bare bruke litt fundation som base 
Når det gjelder blyant eyeliner som sklir ut, pleier jeg og legge litt øyenskygge i samme nyanse oppå å duse litt ut, da sitter den fint hele dagen faktisk.
Jeg kan annbefale i.d Prime Time. Jeg slet veldig med at det kom striper med øyenskygge utover dagen. Etter at jeg begynte med denne sitter øyenskyggen like bra om morgenen når jeg tok den på og i det jeg skal fjerne den om kvelden. Jeg bruker i.d sine øyenskygger til den men tror det går fint med andre også.
For dere med rødhet i ansiktet. Kan anbefale en stick fra Kanebo som er grønn. Fordi grønn er komplementær fargen til rød vil den dempe rødheten. Men det er viktig å smøre det godt inn også legge en foundation el over – hvis ikke vil du få et grønn skjær i huden.
Skyldes rødheten treningen synes jeg det hjelper å ta en kald dusj (ikke iskald, men sånn at du synes det er ubehagelig kaldt), også gjøre sminken helt til slutt når du har fått avkjølt deg litt. Håper dette er til hjelp:)
Jeg bruker Lancome La Base Pro. Er superduperfornøyd! Sminken holder hele dagen!
Jeg sliter med at eyelineren sklir ut/smitter av. Har prøvd tipset med å legge øyenskygge på, men det hjelper ikke. Jeg har asiatiske øyne, hvor vippekanten blir “trukket” opp under huden på øyelokket. Kjempeirriterende, for det er varmen fra huden som gjør at eyelineren flyter. Er det noen som kjenner til noen eyelinere som tåler kroppsvarme?
Helt enig med Ingalill. Urban Decay Primer Potion er den beste. Kjøpte denne i London før jul, og den er blitt mitt favorittprodukt i sminkepungen. Hadde tidligere store problemer med å få øyenskyggen til å sitte, uansett hvilket merke det var. Begynner tidlig på jobb, så er ferdig sminket kl.06:00. Når jeg går hjem rundt kl. 16:00 sitter øyenskyggen fortsatt like bra.
Anbefaler denne på det sterkeste !!!!!
Hei, det finnes vannfast flytende eyeliner på Vita,merket er Isadora og det står waterproof på flasken, den er bare vannfast i svart. Denne holder hele dagen,
jeg bruker True Match Minerals fra Loreal som også sitter hele dagen og dekker veldig bra, jeg har både arr og akne. W4 er veldig fin nyanse. Dette er en pudderfoundation, vanlig foundation med masse olje i kan kanskje få eyelineren til å skli av….
Bruker også Lipfinity leppestift fra Max Factor som holder i 12 timer,Bare ikke ta på for mye, og la den tørke skikkelig. bare pass på å ha rene lepper, skrubb vekk fett og pudderrester fra leppene med litt såpe og samtidig få vekk tørr hud som kan skalle av senere… Det kommer gjerne en del pudder på leppene når en legger sminken, så vask leppene etter å ha tatt på pudder, ta leppestifen til slutt..
Bruker også vippetang fra Depend med varmeelement (fåes kjøpt på Cubus, H & M etc ) Denne er enklere å bruke enn de vanlige…ta først innerst på vippene, i midten også på tuppen.
Og ikke minst mascara, jeg bruker Beauty Tubes fra Loreal, den røde, sitter veldig godt og man kan svette, gråte, bade, går av med varmt vann, ( enklest i dusjen…) Ta varmt vann i ansiktet og la det virke og fjern mascaraen til slutt, da går det kjempelett av og er superskånsom mot vippene
Jeg synes denne kombinasjoen er veldig bra, og jeg er fin fra morgen til kveld….
Linn: Jeg bruker ikke foundation til vanlig, for har brukbar hud i tillegg til mer eller mindre jevn farge. Men takk for tips!
Nå har jeg bestilt eyeliner fra Urban Decay, som lover at den skal sitte uansett, så håper på det beste!
Jeg ble tipset om Urban Decays Primer Potion her på siden for en stund siden – den får øyenskyggen til å sitte perfekt! Men jeg har i ettertid hatt litt problemer med at uansett hvor tynt lag jeg legger så etterlater den seg et “lys hudfarget” lag på øyelokket dersom man ikke bruker øyenskygge helt ut… det lønner seg å være svært nøyaktig!
Ellers må jeg bare si… begynner det ikke å bli litt vel mye? Ikke bare skal man bruke concealer, foundation, pudder, rouge, øyenskygge, mascara, leppestift, kajal, øyenbrynpensel, neglelakk og så videre og videre… men man skal også bruke “baseprodukter” for hvert av disse i tillegg! Make up er morsomt og jeg likte godt denne artikkelen… men den får meg mer enn noe annet til å tenke at dette begynner å bli litt vel ekstremt!
apples: Jeg er så sykt enig
Husk: selv om det finnes millioner av kosmetiske produkter i verden, så behøver man ikke å bruke alle, og ihvertfall ikke samtidig, jenter=) Vær heller litt glad for at det blir utviklet så mye fint sånn at alle og enhver kan få et mest mulig fint resultat, avhengig av hvilken hudtype du har osv.
Selv har jeg kombinasjonshud, og er meget oljete i T-sonen, så jeg priser meg lykkelig over de knallbra basene som er oppfunnet, slik at sminken min ikke begynner å renne med en gang=) Sminken min sitter bedre nå enn den gjorde før når jeg ikke hadde baser:)
Finn ut hva dere liker best å ha på av sminke, og prøv en base under, dere vil bli sjokkerte over forskjellen;)