
FÅ ORDEN I GARDEROBEN: Har du oversikt, er det lettere å gjøre gode kjøp på shopping. (Foto: Stockexpert)
Før du kaster deg rundt og går på shopping, lønner det seg å gjøre opp status på hva du allerede har i garderoben. Det er lett å la seg friste, men tar du status på garderoben først, rekker pengene mye lenger. Da blir det også mye morsommere å shoppe.
Feilen mange gjør når de skal på shopping, er at de ikke tenker over det man allerede har i garderoben. Dermed er det lett å kjøpe mye av det samme, eller i verste fall ende opp med mange unødvendige bomkjøp. Her er noen enkle grep du kan gjøre for å få oversikt.
1. Rydd i garderoben.
Det høres enkelt ut, men med å rydde mener vi at du tar ut alle klærne dine og pakker vekk de klærne du ikke skal bruke på høsthalvåret. Mange klær kan fint brukes hele året, men det er også mye som kan legges vekk. Nettopp derfor bør du sortere vekk det som du ikke kommer til å bruke, så får du plass til de nye tingene dine.
14 tips til smart og billig shopping!
2. Vær nådeløs.
Har du ti gensere du ikke har brukt på et år, er det lite sannsynlig at du kommer til å bruke plaggene i nærmeste fremtid. Behold det du vet at du kommer til å bruke igjen, men gi bort det som har sett sine beste dager. Husk at mye i motebildet går på rundgang, så behold plaggen som du tror kan komme på moten igjen. 1940,50,60,70 og 80-tallet, går mye inn og ut av moten. Stol på magefølelsen, den gir deg som regel en god pekepinn på hva som er riktig.
Dilla på 80-tallet? Både paljetter og sterk rosa står fortsatt sterkt i motebildet i høst.
3. Gi bort.
Del klærne i to hauger. Den ene i hva som kan gis bort og den andre i hva som må kastes. Kast de klærne som er så slitte, at du ikke har lyst til å gi de bort. Husk også at disse klærne antageligvis er de du er mest glad i, så lag en liste over hvilke plagg det er. Listen vil du få bruk for senere. Har du ingen venninner som trenger klær, anbefaler vi å gi bort klærne til Fretex eller loppemarkeder. Gir du plaggene til Fretex, gjør du en god gjerning og du kan være sikker på at plaggene vil få et nytt liv.
Liker du å gå på loppemarkeder? Få Siljes beste tips til hvordan du gjør et kupp!
4. Få oversikt.
Når du har ryddet vekk klærne du ikke lenger skal ha i skapet, er det på tide med organisering. Lag egne hyller til gensere, t-skjorter, jeans og sorter etter farge om det hjelper deg å bli bedre organisert. Ha bh og undertøy i separate skuffer for best mulig oversikt. Heng flotte kjoler, drakter og blazere etter hverandre.
Noen plagg går aldri av moten. Klassikerne blir aldri umoderne
5. Vis det frem.
Har du mange flotte sko, er det ikke nødvendig å gjemme dem vekk. Sett skoene på hyller som kunst, og la smykkene ligge i nydelige glassboller på sminkebordet. Ligger det fremme, er det større sjanse for at du ser det hver dag og faktisk kommer til å bruke det.
Planlegger du et par nye sko til høstgarderoben? Her er de beste nettbutikkene for sko
6. Lister.
En ny sesong står for døren og det er fristende å løpe og kjøpe nye plagg med en gang. Når du har ryddet, er det enklere å få oversikt over det du har og det du faktisk trenger. Lag en liste og sett opp det du trenger og har mest lyst på i de første tre punktene på listen.
Her er de beste vintage- og secondhandbutikkene på nett!
7. Shopping.
Nå er du klar til å gå på shopping! Kanskje har du behov for en ny skinnjakke, et par tøffe boots og en ny blazer. Siden dette kan være relativt dyre investeringer, lønner det seg å tenke over hvor mye du vil bruke. Finner du drømmestøvlettene, lønner det seg å prøve de hjemme først med deponering (gjerne med såle) og sjekk at de virkelig holder mål. Et bomkjøp på flere tusen kroner, er ingen hyggelig opplevelse.
Ikke vær redd for å klage! Selv på frisøren din, kan du klage.
8. Trenger jeg det?
Er et evig spørsmål vi kvinner stiller oss på mang en shoppingtur. Spørsmålet du heller kan stille deg, er hva vil dette plagget gjøre for min garderobe? Kan plagget brukes til noe jeg allerede har eller kommer det til å bli hengende innerst i skapet. Se for deg ulike scenarioer da plagget kan brukes, og tenk over de ulike kombinasjonene hvor du kan sette sammen plagget med det du allerede har i klesskapet. Klarer du å ta den riktige beslutningen, har du blitt en smart shopper.
Relevante artikler videre:
Ønsker du deg nye designerjeans? Det er fortsatt mulig å gjøre kupp på salg!
Vil du ha flere god råd om smart og billig shopping? Her får du flere tips
Kjendisene handler også rimelige klær. Lurer du på hva som er deres favoritter?
Lagt inn av silje kl. 07-08-2009 09:39 8 kommentarer
Tags: Høsten 2009, Loppemarked, Secondhand, Shopping
Mest leste saker minmote.no
Takk for gode tips! Har hatt planer om å rydde i klesskapet hele uka, men ikke hatt tid. Ble litt inspirert nå, så da vet vi hva helgen skal brukes til
godt tips!
flott med denne motesiden, for oss som ikke bor så sentralt som Oslo! moro at også vi kan holde oss oppdatert. Bra at du skriver om de siste trendene da er det lettere å handle når jeg har anledning.
bruker også mye ebay og andre nettsteder når jeg skal handle:)
Har nettopp pusset opp soverommet og har laget “walk-in-closet” i boden ved soverommet….FANTASTISK DEILIG å få kastet alle de klærne!
ble 2 søppelposer til UFF-containeren og en søppelpose i søpla…har enda litt å sortere ut, men anbefaler alle å gjøre det samme, plutselig finner du gamle skatter som har ligget bakerst i skapet…love it!
tror jeg har et kjøpeproblem, for jeg leverer og leverer på sekkevis til fretex, men skapene er like fulle uansett. Gleder meg skikkelig til å få meg walk-in-closet, det er det første som skal bygges i huset!
Hei Silje!
Kjempeinspirerende artikkel. Jeg har to problemer:
1) Jeg rydder og rydder, men visse ting jeg ikke klarer å kaste selv om jeg ikke bruker det. Ender opp med en haug til Fretex, en haug med klær jeg bruker og en haug jeg ikke har hjerte til å kaste. Hva bør jeg tenke på?
2) Har du noen tips til hva slags plagg man MÅ ha i høstgarderoben. Jeg er sånn typisk H&M, Gina Tricot shopper. Noen gode tips??
Gode tips. Trist å legge bort sommerklærne, men også koselig å ta fram store varme skjerf og kakao kopper. Gleder meg til å sjekke ut de nye kollektionene for høsten i butikkene.
Hei Ida, Tusen takk. Jeg skjønner problemstillingen, ofte har man gode minner knyttet til spesielle plagg. Har du lagringsplass er det jo ikke noe i veien for at du kan pakke de ned. Men tenk på dette, hvorfor holder du igjen plaggene? Tror du at du kommer til å bruke de? Hvis det er tilfelle, hvorfor bruker du de ikke nå? Høstgarderoben kommer litt an på person/fasong osv, men sånn generelt kan jeg si en skinnjakke eller en statement/trophyjakke (det vil si en spesiell jakke med skulderputer og kule detaljer), en hals (rundt skjerf), en stor kardigan, ankelboots med snøring/åpen tå, et plagg i fløyel og feks et skinnskjørt/bukse. Dette er alle plagg du kan komme langt med i tillegg til det du allerede har. Det kommer utrolig mye fint, så det er bare å følge med, vi skal ta for oss det meste. For litt inspirasjon kan du lese våre augustfavoritter her. Hilsen Silje
[...] Jeg må nemlig ta en skikkelig opprydding i garderoben min og tipsene fikk jeg her; http://minmote.no/index.php/2009/08/slik-far-du-orden-i-garderoben-din/ [...]