
VÆR OPPMERKSOM PÅ INGREDIENSER: Shampo og andre produkter som skummer inneholder ofte irriterende ingredienser. (Foto: Stockxpert)
Kosmetikk og hudpleieprodukter kan inneholde stoffer som framhever allergier, skader miljøet og virker hormonforstyrrende. Her er sju ingredienser du bør være oppmerksom på når du kjøper skjønnhetsprodukter.
Om du reagerer på noen av kosmetikkproduktene dine, kan det være at noen av dem inneholder stoffer som er på verstinglisten over allergifremkallende midler. Vær oppmerksom på ingrediensene som nevnes under, og les ingredienslisten nøye neste gang du handler.
Mineraloljer
Mineralolje er restene etter produksjon av motorolje og bensin, og er et billig fyllstoff som brukes isteden for vegetabilsk olje og fett. I tillegg til å være miljøbelastende, kan mineralolje som brukes i kremer forstyrre talgproduksjonen, hindre opptak av vitaminer og mineraler, delvis hemme svetteavsondringen og tette til porene slik at den naturlige hudprosessen ikke fungerer. Huden blir avhengig av oljen, og blir etterhvert tørr og sår uten den. Det er mineraloljer som gjør at vi føler at vi blir avhengige av lipsyl. Stoffet er ubukelig for en frisk hud, og inneholder null næringsstoffer for huden.
Her er stoffer som inneholder mineraloljer: Vaselin, Vaselin oil, Petrolatum, Vaselinum, Paraffin, Paraffin Oil, Liquid paraffin, Medisinsk hvitolje, Ceresin, Polysobutene, Dimethico, Ozokerit, E 905, Paraffinum liquidum, Petroleum og Triethanolomine.
Kjøp økologiske produkter! Her er de beste økologiske nettbutikkene
Parfyme
Flere parfymestoffer som brukes i kosmetikk, er dokumentert å være allergifremkallende. Om man har følsom eller sensitiv hud, bør man unngå produkter hvor disse stoffene er tilsatt. Omtrent én prosent av befolkningen har parfymeallergi, som kan resultere i kløe, svie og eksem. Grønn Hverdag har en liste over de 26 parfymestoffene som er dokumentert å være allergifremkallende. Listen finner du her.
Stor hudpleieguide! Finn riktige produkter for din hudtype
Parabener
Parabener er konserveringsmidler i kosmetikkprodukter, og brukes også som konserveringsmiddel i enkelte matvarer og legemidler. Over 80 prosent av alle kosmetikkprodukter inneholder parabener, dette er for å øke holdbarheten på produktene.
Noen parabener kan ha en hormonforstyrrende virkning, men den samlede effekten dette har på mennesker er ikke klarlagt. Eksperter er uenige om i hvilken grad parabener kan være skadelig for mennesker.
Noen parabener anses som trygge av EUs vitenskapskomité for forbrukerprodukter (SCCP). Det er Methylparaben, Sodium Methylparaben og Ethylparaben. Parabener som fortsatt anses for å være usikre, er Propylparaben, Isopropylparaben, Butylparaben og Isobutylparaben.
Er du i 30-årene? Her er hudpleietips for deg
Resorcinol
Hårfarge er produktet som inneholder flest tvilsomme stoffer. Et av dem er resorcinol, som er et av de mest brukte fargestoffene i hårfarge. Resorcinol har dokumentert hormonforstyrrende effekt, og alle hårfarger som inneholder dette stoffet skal ha en advarsel om dette på pakningen.
Sodium Laureth Sulfate (SLS)
Dette stoffet brukes i de fleste produkter som skal skumme, som for eksempel shampo, såpe, tannkrem, barberskum og lignende. Denne ingrediensen brukes fordi det er en billig ingrediens som renser godt. Men Sodium Laureth Sulfate er også en veldig irriterende ingrediens for hud og øyne. Under framstillingen av SLS brukes gassen etylenoxid, som er en direkte giftig gass. Mange plages med tørr hodebunn, eksem og andre plager på huden, og årsaken kan være produkter som inneholder SLS.
Opptatt av miljøet? Slik gjør du skjønnhetsrutinen din mer miljøvennlig
Triklosan
Triklosan er et antibakterielt middel som brukes i enkelte tannkremer, deodoranter, såper og lignende. Triklosan kan utvikle motstandsdyktige bakterier og føre til resistens mot antibiotika. Europeiske helse- og miljømyndigheter ønsker å forby bruk av triklosan i kosmetikkprodukter.
Relevante artikler videre:
Hudpleie for menn! Dette bør menn ha på badet
Kjøp hudpleie på nett! Her er gode nettbutikker
Redd for rynker? Her er ti tips som virker forebyggende
Er du i 40-årene? Her er hudpleietips for deg
Lagt inn av Mari kl. 06-08-2009 12:59 29 kommentarer
Tags: Hudpleie, Ingredienser, Skjønnhet, Skjønnhetstips
Mest leste saker minmote.no
Mari – du bedåre!
Ko slags produkt vil du anbefale da, om ein vil prøve å unngå dessa stoffo?
Du kan finne hudpleieprodukter uten stoffene nevnt over på de fleste helsekostbutikker. Både når det gjelder sminke og hudpleie kommer det flere og flere “rene” produkter – og mens du venter er en kombinasjon av leirer, sheasmør og oljer er utmerket kombo – både til kropp og ansikt.
Mineralsminke er som regel rent – ihvertfall de minste merkene
(her er jeg litt biased).
Det jeg synes er aller viktigst å huske på er:
Når du spiser e-stoffer, parabener ol – står det en hærskare av enzymer og div klar til å angripe og ufarliggjøre. Smører du samme stoffer på huden tar det 30sek før det går rett i blodet.
Lin.
[...] har passet meg lenge Posted by Jeanette 6. August 2009 @ 19:12 Handletips | Verden utenfor Pass deg for disse stoffene i hudpleie, skriver minmote.no i [...]
Green people finnes i norge og inneholder ikke disse stoffene. Burt’s bees er også en hudpleieserie jeg bruker fra USA (finnes også i england og kan lett finnes på nettet), og det er helt fantastiske naturlige produkter uten noe som helst irriterende (jeg får heftig eksem, tåler ikke parfyme, får blemmer av sodium lauryl/laureth sulfate etc). En annen ting som er viktig er å ikke bruke kjemiske solkremer, men mineralsolkremer. Kjemiske solkremer oksiderer cellene og utløser frie radikaler, og det elder (RYNKER) deg og kan gi deg kreft.
Litt komplisert å gå rundt å huske alle disse kjemiske navnene. Da er enklere å holde seg til produkter med svanemerket, f.eks. Änglamark-serien som man finner hos Coop.
Velger man økologisk sertifiserte pleieprodukter kan man være trygg på at man unngår skumle ingredienser slik som de nevnt ovenfor.
Grønn og Skjønn – Inspiriasjon til en grønnere livsstil
Det er en del franske merker som har for lengst skjønt dette med parabener i det minste. Jeg kan anbefale Vichy (også solkremene deres er frie for dritt) som man for på apoteket og Nuxe som man får hos Esthetique.
Jesper: Jeg mener å ha lest at änglamark såpene inneholder SLS og kremene/oljene inneholder mineraloljer…? Noen som kan sjekke? Svanemerkede produkter tillater disse stoffene – det gjør ikke økologisk sertifiserte produkter….
Hm…disse rådene høres ikke helt tilforlatelige ut. Som regel merker man selv hva ens hud reagerer på (nei, det du smører på huden går IKKE inn i blodet, hallo!). Jeg har jobbet på hudavdeling, og der hadde vi flere tilfeller av elveblest (kraftig allergisk reaksjon) som kom av naturpreparater. Alt som er naturlig er ikke sunt – konserveringsmiddel trengs for å unngå bakterie-og soppvekst (hvilket er skikkelig skummelt). Dessuten inneholder ofte så kalte naturpreparater tungmetaller og andre allergifremkallende midler. Les nøye på forpakningen og tenk selv.
Mina: For det første er det snakk om at disse stoffene kan gi allergi ved eksponering over tid – så det som du ikke reagerer på i dag kan bli et problem senere. Huden består av porer og har evne til å ta til seg stoffer. Tenk bare f.eks på røykeplaster eller p-plaster. Hvordan kan dette virke hvis ikke huden tar opp stoffene?
Jeg vil også legge til at all kosmetikk må inneholde konservering – også de naturlige og økologiske (og det gjør de) – for å holde sopp og mugg unna. Heldigvis finnes det alternativer til parabener. Tungmetaller i naturpreparater? Det har jeg ikke hørt om før. Hvor har du det i fra?
hva er alternatvivet til parabener? parabener er det konserveringsmidlet som danner minst komplekser med de andre stoffene som blir brukt i en krem Nei, det er ikke lett å finne konserveringsmidler som ikke vil reagere/kompleksbinde. Ville du brukt sprit istedenfor da kanskje?
Alternativet blir å bruke salver, som ikke inneholder vann. Da hindrer man kontaminasjon av mirkober.
De er i såpass små konsentrasjoner til at det vil nå systemisk sirkulasjon enn for eksempel p-piller/nikotin, som faktisk er designet for å penetrere hudbarrieren (fettløseligeegenskaper).
Flott artikkel, fint at dere bruker litt tid på dette! Hva med å lage en liste over merker og produkter man bør unngå? Går jo an å begynne med Gillette, Clinique og Nivea, for eksempel.
Forøvrig hadde det vært fint om dere iallefall ikke anbefalte disse produktene. Artikkelen om hudpleie for menn foreslår stort sett nettopp parapen- og plastbefengte greier.
Kom over en hel serie produkter til barn nå som både er økologiske, allergivennlige og helt uten de stoffene som er nevnt i artikkelen. Produktene heter TOMTOM BABY og jeg er veldig fornøyd med kvaliteten også. Både Coop Änglamark og Dr. Greve har produkter til barn, men de inneholder stoffer fra listen over. For mye skum er ikke greit for små barneøyne og mineraloljer hører ikke hjemme på frisk hud. Så her er det produkter å tilføye både JA-listen og NEI-listen.
Paraben hysteriet er jo rett og slett grunnløst! Molekylene er såpass store at de ikke klarer å trekke inn i huden… Pluss at det lille som blir brukt i hudpleie produkter faktisk ikke kan måles med det som fins i matvarer. Brød, tannkrem osv…
Nei, jeg syns dette blir litt dumt!
Man har faktisk funnet parabener i kreftsvulster i bryst og armhuler. Sant nok at mengden i hvert produkt er små og “trygge”, men tenk på hvor mange produkter vi bruker hver eneste dag. Såpe, ansiktsrens, kremer, sjampo, såper, bodylotion, tannkrem, sminke, deo, solkrem, parfyme etc etc. Legger du alt dette sammen er den totale eksponeringen er det ikke snakk om små mengder lenger, hver eneste dag.
Jeg håper virkelig det blir skrevet en oppfølger til denne artikkelen med en oversikt over (eksempler på) vanlige produkter som ikke inneholder disse stoffene – shampo/balsam, susjsåpe, bodylotion, ansiktskrem/renseprodukter, tannkrem, deodorant, osv.
Takk for at det blir skrevet om et så viktig emne!
I min familie bruker vi kun A-Creme av den gamle typen. Den er trygg, god og svært grundig testet. Selv syntes jeg den passer til alt med hud å gjøre. A-creme inneholder visstnok minimalt med konserveringsmidler også. Det er derfor den kommer på den brune glasskrukken. Kan kanskje virke litt kjedelig, men den fungerer fantastisk mot eksem og tørr hud.
Mvh Erik
Jeg kjøper alle produktene jeg bruker på : http://www.cosmopharmas.com/NO54055/ Der har de fuktighetskremer for ansikt og kropp, shampo, balsam, body wash og en utrolig deilig intimsåpe, alt er parabenfritt og uten mineraloljer, de sender enkelt produktene hjem til meg i postkassa…
Jeg annbefaler Mary Kay. Kjent, trygt og produkter som er bra. Disse produktene får du kun kjøpt hos en hudpleie konsulent fra Mary Kay, plusset med det er at konsulenten finner riktig produkter til deg og din hudtype. Og skulle du ikke være fornøyd eller du reagerer på noe hjelper konsulenten deg med å finne noe annet som passer bedre. 100% fornøydhetsgaranti. Slik unngår du og komme borti noe du ikke vet hva er pluss at du er sikra å bli fornøyd!
Nå ble det mye reklame her… over produkter som inneholder ingrediensene som er beskrevet i artikkelen… Og det var jo det man skulle unngå??? Ja, jeg håper også det kommer en oppfølgingsartikkel med produkter uten mineralolje, parfyme, parabener, resorcinol, sodium laureth sulfate og triklosan!
Hudpleiekonsulent fra Mary Kay? Hva er det da? Wanna be hudpleier?
Kjempebra artikkel! og på tide det blir fokusert på disse tingene også her i Norge. I eks USA og Danmark har det vært skrevet masse om dette de siste årene. Og jeg syns denne artikkelen får med seg det viktigste – og ikke minst kompleksiteten i det; at det er så mange type skadelige stoffer vi omgir oss med hver dag.
Noen her påstår at det er små doser eks parabener, men tenk på at hele huden er kroppens største organ og alt man smører på den suges opp i kroppen. Det går jo med noen flasker bodylotion i løpet av et år…
Jeg var på besøk i Oslo i sommer, og da gikk jeg innom Gimle parfymeri på Frogner. de har en egen avdeling kun med økologiske varer. Veldig bra utvalg, og jeg fikk kjempe god hjelp til å finne kremer som passer min hudtype. De har visst også en nettbutikk.
Ellers finnes mye bra på helsekostbutikker. (og angående mary kay så er da da verken økologiske ingedienser eller uten de tingene som ble nevnt her – kun selgere som er ivrige uansett…)
Og det med solkrem og kjemisk filter er kjempeviktig! Bruk fysisk filter som ikke suges opp, men legger seg som en hinne (når du har fått dagens dose UTEN solkrem, som er livsviktig).
Jeg har fått huden min analysert av en hudlege og hun sier at jeg har normal/kombinasjonshud. Hvilke serier (rens og krem) kan du annbefale for en med min hudtype som ikke inneholder disse stoffene?
Hei Line. Jeg vil anbefale deg produktene fra REN, som ikke inneholder noen av ingrediensene over.
http://www.renskincare.com/category-For-combination-skin-COMB.htm
Hilsen Mari
De fleste kjenner seg selv og sin kroppp godt nok til å kjenne hva som funker og hva som ikke funker, Parabener eller ikke.
Tror det er viktig å huske at man kan velge! Du kan velge å bruke økoligisk, og du kan velge å la være. Jeg ser ikke helt grunnen til debatt når det eneste som er relativt er at det er noe for alle der ute; de som vil ha grønt og de som ikke bryr seg så hardt. Frihet til å velge folkens!
Her er det mange myter ute å går så jeg foreslår at de som kaster seg inn i evt debatter oppdaterer infoen sin
- hudprodukter som trekker inn i blodet på 30 sek.??? (utrolig at du er i livet faktisk)
- kreftsvulst i bryst av parabener. Kom igjen det er “100 år” siden den ble avkreftet og at det var konservering fra strålebehandlingen som hadde lagt konserveringsmidler der…( keep up)
Jeg er enig i at man ennå ikke vet resultatet av bruken av konservering, men så lenge jeg lever (uvisst hvor lenge med alle disse skumle stoffene) kommer jeg til å bruke produkter til ansikt, kropp og hår, og leve i trua om at jeg kommer til å holde meg ung og vakker lenge
God jul!
produktene fra cosmopharma er uten parabener, parfyme og mineraloljer. jeg har skikkelig følsom hud og tåler omtrent ingen hudpleie produkter, men jeg bruker de fra cosmopharma. ser noen har skrevet en link over meg, anbefaler å ta en titt. utrolig mye bra fra de altså
Mulig for en gangs skyld å henvise til hudgreier som ikke selges gjennom multi level marketing?
Sodium Laureth Sulfate er ille, men skriv da heller hva man kan handle i stede i normale utsalgsplasser . . mulig det bare er meg, men liker hverken pyramidesalg eller telefonselgere.
Jeg bruker Decleor og mineralsminke på huden, og organiske merker som MOP og John Masters Organics i håret. Har fått mye friskere både hud og hår etter jeg slutta å bruke ting med mineralolje og SLS i.
Jeg an bare finne seks, ikke sju stoffer, på denne lista:P