Vintageshopping i København

blabla

VINTAGESHOPPING: I København finner du mange kule vintage-og secondhandbutikker.(Foto: Privat)

Shoppingmekka

København byr på det meste innen shopping. Fra de lukseriøse magasinene, kjedebutikkene i Strøget, til de mange flotte vintagebutikkene. På Strøget finner du de kjente kjedebutikkene som Vero Moda, Bianco og H&M. Men også merker som vi ikke har i Norge, som TopShop, Aldo, Chanel og Urban Outfitters. På de store magasinene som Illum og Magasinet, finner du kjente danske designerklær.

Sidegatene

Som i mange andre storbyer finnes det flust av små butikker man må få med seg. Her er et lite utvalg. I storbyene er det ofte at de riktige gulljuvelene av noen butikker ligger i sidegatene. København er intet untak. I Silkegade 7 finner du vintagebutikken Glam. Den rosa tyllkjolen fra 50-tallet leder veien til denne sjarmerende butikken. Flotte kjoler henger på rekke og rad til all slags anledninger. Hodepynt og vakre smykker er det også flust av i denne lille butikken.

Les også: Vintageshopping på nett

Krystalgade

Etter par gater lengre opp, ligger Krystalgade. Her finner du den eksklusive vintagebutikken, TimesUp. I denne butikken finner du blant annet vintage YSL, Chanel, Dior og Givenchy. Prisene er høyere enn i de andre vintagebutikkene, men her det også flotte varer. Er du på jakt etter en 70-talls blazer fra YSL, solbriller fra Dior eller sko fra Charles Jourdan tar du turen til Krystalgade 4.

Studiestræde

I denne gaten ligger alle secondhand-og vintage butikkene på rekke og rad, så det er bare å starte i den ene enden å jobbe seg opp eller ned. Du kan ikke unngå å se de fleste butikkne, de henger som regel klær på døren eller veggen til inngangen.

Wasteland er et must å besøke for alle secondhandelskere med en slunken lommebok. Kjolene koster fra 100 danske kroner og oppover. Wasteland har også en stor avdeling for gutta, med kule vintage t-skjorter, hatter og jakker.

The Second Way ligger i kjelleren like ved Wasteland. Den søte lille butikken har et godt utvalg av belter, t-skjorter og jumpsuits. Her finner du også mange kule jeansjakker.

Carmen & Fantasio er også verdt et besøk. Den ligger i Larsbjørnsstræde 6, en sidegate til Studiestræde. Her finnes nydelige 70-talls kjoler, masse vesker og sko.

FISK ligger i Skt. Pederstræde 1 og er Danmarks svar på Fretex. Her kan du både finne skatter og støtte en god sak. Kjoler, vesker og belter finner du i denne butikken. Butikken har også klær til herre.

Loppemarked

Er du i byen en helg, anbefales en tur til et av byens store loppemarked. Her kan både samlere av glass, tesett, gamle plater, klær og smykker gjøre gode kupp. Den blå hal er et av loppemarkedene som er verdt et besøk. Her leier folk stands for å selge ting, så det er mulighet for å gjøre mange gode kjøp både på klær og antikk. Sjekk ut flere loppemarkeder her. På samme side finner du også guide til enda flere secondhandbutikker.

Les mer mote på bloggen her.

Dessverre ble det ikke så mange kjøp på meg denne gangen. Alle de kjolene jeg likte altfor store størrelser og ingen av skoene passet. Så jeg kom hjem med litt smykker og en jakke. Men det er helt greit, for jeg elsker jo selve opplevelsen av å gå på skattejakt!

Skrevet av

Silje


Tags: , , ,

Kommentarer

16 kommentarer til “Vintageshopping i København”

  1. Skrevet av: Rita
    18/04/2009 09:39

    Hei!

    Lurte på om du har noen råd til en som har lyst å skifte helt ut garderoben sin, men tørr ikke en gang å begynne . Det er så oveveldende.. Noen gode tips? Har lest masse om basis garderobe, og lignende. Men saken er når jeg går i butikken, blir ikke alt så lett. .

  2. Skrevet av: silje
    18/04/2009 10:04

    Hei Rita, Jeg har sendt deg en mail angående spørsmålet ditt.

  3. Skrevet av: Annette
    18/04/2009 10:17

    Hei Silje!

    Husker du hvor gullskoene Merete Gamst har på seg i “vårens skotrender”-innlegget er fra?

  4. Skrevet av: silje
    18/04/2009 10:28

    Hei Anette!
    De er fra Bianco og finnes i gull og sølv.

  5. Skrevet av: Marie
    18/04/2009 11:29

    For en herlig fristende sak! Her i nord er det ikke antydning til vår, men mentalt er jeg klar:-) Håper det ikke blir så lenge til neste Køben.tur.

  6. Skrevet av: Cecilie
    18/04/2009 13:23

    Kjente jeg ble mektig sjalu på en aldri så liten Københavntur ;-) tipper det er full sommer der nede, mange fine bilder du har tatt.

  7. Skrevet av: MissBee
    18/04/2009 15:52

    Elsker vintage! Og den rosa kjolen i venstre hjørne hadde jeg ikke takket nei til.. Jeg har aldri shoppet vintage i Norge eller Europa, men har handlet i Usa.
    http://missbee.blogg.no

  8. 19/04/2009 10:33

    [...] Les også: Vintageshopping i København [...]

  9. Skrevet av: Astrid
    20/04/2009 10:16

    Jeg vil ikke anbefale Den blå hal. Dra heller på Loppemarkedet på Frederiksberg, der kan man gjøre skikkelig bra kjøp.

    Den blå hal er fylt opp med folk som står der hver helg og prøver å leve av å selge loppene. På Frederiksberg skal folk bare bli kvitt tingene sine.

  10. Skrevet av: Ingeborg
    20/04/2009 10:17

    Kan også anbefale København K, som har to store butikker i strædet, ganske nært hverandre. Det er vintagebutikker med variert utvalg, men for det meste trendy og retro. De selger også litt spesiell musikk, kunst- og interiørbøker samt klokker, hårbøyler, smykker og gadgets som man ikke finner så lett andre steder.

  11. Skrevet av: Helene
    20/04/2009 13:31

    Sjekk ut “Something Special” i Løvstrædet. En sidegate til Købmagergade, tett på posthuset.
    Ali Al Awssi lager de flotteste smykker. Han har også laget smykker for Dronningen og Kronprinsesse Mary. Du finner helt sikkert noe du kan like, hvis ikke lager Ali de til deg på bestilling.
    Hilsen H

  12. Skrevet av: NASRA
    20/04/2009 14:13

    Du er utrolig flink med mote, Silje. Har skrevet om deg og minmote på bloggen min
    http://www.asrantea.wordpress.com

  13. Skrevet av: silje
    20/04/2009 15:28

    Tusen takk for den hyggelige meldingen. Det skal jeg sjekke ut!

  14. Skrevet av: Maria Louise
    28/07/2009 14:43

    Skikkelig herlig guide, synd jeg så den to dager etter at jeg kom hjem fra København. Men da vet jeg hvor jeg skal dra neste gang! ;D

    Jeg reiser til London på shopping neste uke, og lurer på om det finnes en liknende guide som denne, med vintage og secondhand butikker i London? :)

  15. Skrevet av: silje
    29/07/2009 15:53

    Hei Maria, Vi har ikke fått laget en guide for London ennå, men du kan sjekke ut bloggen til Sharonpixie. Sharon bor i London og elsker vintage/secondhand, så hun har mange gode tips. God tur! Hilsen Silje

  16. Skrevet av: Ragnhild
    16/01/2010 16:28

    Gode tips, men den desidert beste second-hand butikken ligger i Vesterbrogade, rett etter krysset ved Frederiksberg Allè.(Genbrug, Vesterbrogade 79) Der har jentene en sko/veske-avdeling med egen indgang hvor jeg har funnet Gucci og Casa Dei sko til 250 dkk. Og så har de et sinnsykt utvalg av pels-jakker til ca. 500kr.

    Den andre, Ive Lina,som er i det øverste pris- sjiktet, ligger i Nordre Frihavnsgade på Østerbro, (Sidegate til østerbrogate, ved Trianglen). ,Der har jeg funnet en 1 år gammel Chloé-veske til 4500, og de har Chanel, Salvatore Ferragamo og Dior. Dit kommer de rike østerbro-fruene med sine vesker når det er på tide med nye: )